Ankara İşyeri Hekimliği Kursu

İşyeri Hekimi Kimdir?

İşyeri hekimleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanmış sertifikaya sahip olan hekimlerdir. İşyerlerinde sağlık ve güvenliği artırmaya yönelik getirilen uluslararası standartlardaki kanun ve düzenlemelere uygunluk sağlamak için iş güvenliği uzmanları ile birlikte görev yaparlar.

Ankara İşyeri Hekimliği Kursu
Ankara İşyeri Hekimliği Kursu

İşyerindeki sağlık gözetimi ile ilgili kayıtların yapılması, işyerinin yasal sorumluluklarını yerine getirdiğinin denetimi, sağlık uygulamalarının ve muayenelerin düzenli olarak yapılmasının sağlanması, işe girişte ve sonrasında periyodik muayenelerinin yapılması, sağlık raporlarının hazırlanması, İş Sağlığı ve Güvenliği Kuruluna ve saha denetlemelerine katılım gibi hususlar ana çalışma konularıdır.  

İşyeri hekiminin bir iş yerinde çalışma süresi, çalışan işçi sayısına bağlı olduğundan, işyeri hekimleri yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışma hakkına sahiptirler. Görevleri gereği çalışma alanları ile ilgili kanun ve düzenlemeleri ise yakından takip ederler.

İşyeri Hekimlerinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İşverene, iş sağlığı konusunda rehberlik ve danışmanlık yapmak

Çalışanların işe giriş ve periyodik sağlık muayenelerini yapmak 

Çalışanlara genel sağlık konularında eğitim vermek

İşin yürütümündeki ergonomik ve psikososyal riskleri değerlendirerek, iş ile işçinin uyumunu sağlamak

İş sağlığı ve güvenliği kurulu çalışmalarına katılmak

İşyerindeki gözetim ve denetim sistemi çalışmalarına katılmak

Kantin, yemekhane, yatakhane, kreş ve emzirme odaları ile soyunma odaları, duş ve tuvaletlerin bakımı ve temizliği konusunda gerekli kontrolleri yapmak

İş güvenliği öncülüğünde yapılan risk değerlendirmesi çalışmalarına katılmak

İşyerindeki risklerin değerlendirilmesi ve önlenmesi ile ilgili mevzuata uygun koruyucu sağlık muayenelerini yapmak

Gece vardiyaları da dâhil olmak üzere işçilerin sağlık gözetimini yapmak

İşyerindeki genel hijyen şartlarını denetlemek

Yıllık çalışma planı hazırlamak gibi görevleri söz konusudur ve bu görevleri bakanlıkça belirlenmiş durumdadır.

İşyeri Hekimi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşyeri hekimi olarak görev alabilmek için bakanlık tarafından belirlenmiş bazı şartlar vardır. Bu şartlar ise;

İşyeri Hekimliği Eğitimleri Hakkında Genel Bilgiler

Ankara işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi olarak eğitimlerimize kayıt yaptırmak isteyen hekimlerimizden;

Diploma: Hekimlerimizin pratisyen hekimlik diplomaları geçerli olduğu gibi uzman hekimlik diplomaları da eğitimlere kayıt esnasında geçerlidir. Yurtdışındaki üniversitelerden mezun olan hekimlerimizin YÖK’ten denklik belgesi de almaları gerekmektedir. Denklik belgesine sahip olmayan hekimlerimizin işyeri hekimliği kurslarına başvuruları gerçekleştirilemez. Ankara işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi’ye kayıt başvurusunda, diplomanın yerine bakanlık tarafından da kabul edilen, e- devletten aldığınız mezun belgesi veya diplomanızın henüz hazır olmaması durumunda üniversiteden aldığınız geçici mezuniyet belgesini de ibraz edebilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı:  Diploma ve nüfus cüzdanında bulunan bilgilerin aynı olması gerekir. Evlilik, boşanma, mahkeme kararı ile isim değişiklikleri nedeni ile bilgilerde tutarsızlık olması halinde, katılımcıların eğitim kurumumuza nüfus kayıt örneği de ibraz etmeleri gerekmektedir.

Kurs Başvuru Dilekçesi: Katılımcıların eğitim kurumumuza hitaben yazılmış ıslak imzalı dilekçe ibraz etmeleri gerekmektedir. Katılımcılar kayıt başvurusu için geldiklerinde kurumumuzdan dilekçenin matbu halini isteyebilirler.

Ankara İşyeri Hekimliği Kursu Yeni Uzman Akademi’de Ders Vakti

Eğitim kurumumuzda dersler bakanlığın belirlemiş olduğu şekliyle yapılmaktadır. Eğitimler, 90 saat uzaktan, 90 saat örgün 40 saat de pratik eğitimden oluşur.

Uzaktan eğitimlerimiz, asenkron eğitim olarak, daha önceden Ankara işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi’nin uzaktan eğitim sistemine derslerin önceden yüklenmesi ve bu yüklü derslerin katılımcılar tarafından uzaktan eğitim derslerinin devam ettiği süre içerisinde istedikleri saatlerde kayıtlı dersleri takip etmeleri ile işlenir. Örgün eğitimlerimiz ise eğitim kurumumuzun dersliklerinde her biri alanında tanınan eğiticilerin rehberliğinde yapılır. Örgün eğitimler, bir günde en fazla 6 saat olacak şekilde verilir. Pratik Eğitimler eğitim kurumumuzca uygun görülen ve işyeri hekimi bulunduran işyerlerinde yapılır. Toplam 5 iş günü içerisinde verilmektedir.

Pandemi Döneminde Eğitimlerimiz

Ankara işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi’de Kovid-19 pandemisi sebebi ile örgün eğitimleri online sisteme taşıyarak pandemi kurallarına uyulmasına katkı sağlamakla beraber, internetin olduğu her yerden derslere katılımın sağlanması amaçlanmıştır. Böylelikle eğitim kurumumuz katılımcıları Türkiye’nin her yanından eğitimlere internet aracılığıyla katılarak krizi fırsata dönüştürmüş oldular.

İşyeri Hekimliği Sınavları

Bu sınavlar bakanlığın görevlendirmesi ile ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Katılımcılarımızın ÖSYM tarafından yapılan bu sınavlara girerek yeterli puanı almaları gerekmektedir. Sınavdan başarılı olamayan katılımcılarımız sonraki sınava tekrar kurs almadan girebilirler. İşyeri hekimlerinin bir defa kurs almaları yeterlidir. Sınavda başarılı olamayan katılımcılarımız istedikleri taktirde sonraki sınav için kurslarımıza misafir öğrenci olarak katılabilirler.

Yeni Uzmanlı Olmanın Tam Zamanı 

Ankara işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi her dönem katılımcıları için özel kampanyalar düzenlediği gibi bu dönem de yepyeni kampanyalar eşliğinde katılımcılarını bekliyor.

Eğitim kurumumuza kayıt yaptıran her katılımcımıza ücretsiz olmak üzere;

  • ISO 45001 Eğitimi
  • İngilizce ve Rusça Eğitimleri
  • Konu Anlatım Kitapları ve Soru Bankaları armağan etmekteyiz.
  • Sınav öncesi 60 saatlik soru çözüm ve ders tekrarı programları

Herkes yararlansın diye ders notlarını ve İSG mevzuatlarını sitemizden yayınlıyoruz. Katılımcımız olsun veya olmasın herkes ücretsiz olarak ana sayfamızdan indirebileceği gibi https://yeniuzmanakademi.com/is-guvenligi-ders-notlari ve https://yeniuzmanakademi.com/is-sagligi-ve-guvenligi-mevzuatlari linklerinden de ücretsiz olarak herkes indirilebilir.

  https://www.facebook.com/taner.basol.311 facebook ve https://instagram.com/yeni_uzmanakademi?igshid=j2kucvlxiut instagram sayfalarımızı takip ederek İSG gündeminden haberdar olacağınız gibi iş ilanlarını da takip edebilirsiniz.