İzmir İşyeri Hekimliği Kursu

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Amacı ve Önemi 

Dünyada ve ülkemizde sanayileşmenin artması ile bağlantılı olarak iş yerlerinde görülen iş kazaları ve meslek hastalıklarında da artış görülmektedir. Bu durumda çalışanların daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak, beden ve ruh sağlıklarını korumak için de iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması gerekmektedir. İş güvenliği tedbirlerinin alınması çerçevesinde disiplinler arası etkileşimi ve iş birliğini gerekli kılan, birçok bilimin katkılarıyla gelişen iş sağlığı ve güvenliği alanı ortaya çıkmıştır. Teknik açıdan bakıldığında işin yapılması esnasında çalışanların karşılaştıkları tehlikelerin ortadan kaldırılması veya azaltılması odak noktayı oluştururken, sağlık bilimleri açısından ise meslek hastalıkları ve iş kazalarından kaynaklanan yaralanmalardan korunma ve tedavi boyutu ön plana çıkmaktadır.

İzmir İşyeri Hekimliği Kursu
İzmir İşyeri Hekimliği Kursu

İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamalarının Başlıca Amaçları

–  İş yerlerindeki riskleri tamamen ortadan kaldırmak ya da zararları en aza indirmek,

–  Çalışanların sağlığını fiziksel, ruhsal ve tıbbi açıdan korumak ve geliştirmek,

–  Çalışanları çalışma koşullarının olumsuz etkilerinden korumak,

–  Ortaya çıkan sağlık zararlarını, meslek hastalıklarını tespit etmek ve tedavilerini sağlamak,

–  Uğradıkları iş kazası veya meslek hastalığı sonucu zarar gören çalışanların uygun işlerde çalışmalarına olanak sağlamak,

–  Meydana gelen zararların derecelerini objektif, bilimsel ve etik yollarla tespit etmek ve değerlendirmek,

–  Maddi ve manevi zararları ortadan kaldırmaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında işyeri hekiminin önemli bir rolü vardır.

İşyeri Hekimi Kime Denir?

 İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, işyeri hekimliği belgesine sahip hekimlere verilen isimdir. İşyeri hekimi çalışanların sağlık gözetimi ve çalışma ortamının gözetimi yapar. Kişisel koruyucu malzemelerin seçimi, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş sağlığı kurallarına uygun olarak devam ettirilmesini sağlamak için işverene önerilerde bulunmaktadır.

İşyeri Hekimi Nasıl Olunur?

İşyeri hekimi olmak isteyen hekimlerimiz için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenmiş olan şartlara uyum göstermesi gerekmektedir. Bakanlığın belirlemiş olduğu şartlar ise;

  1. İşyeri Hekimi Eğitimi Almak
  2. İşyeri Hekimliği Sınavlarında Başarılı Olmak

Bakanlığın belirlemiş olduğu şartları açmamız gerekirse;

  1. İşyeri Hekimliği Eğitimi Almak:  İşyeri hekimliği eğitimleri bakanlığın kursaçma yetkisi verdiği eğitim kurumları tarafından açılabilir. İzmir işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi bakanlık tarafından işyeri hekimliği, iş sağlığı ve güvenliği, diğer sağlık personeli eğitimleri açmak için gerekli belgeleri almış bir eğitim kurumudur.

İzmir işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi’den kurs almak isteyen kursiyerlerimizin eğitim kurumumuza,

Nüfus Cüzdanı

Diploma

Kurs Başvuru dilekçesi

Katılımcılarımızın eğitim başvuru evraklarında dikkat etmeleri gereken bazı hususlar ise şöyledir:

  1. Yurt dışından mezun olan hekimlerimizin YÖK’ten alınmış denklik belgesi de sunmaları gerekmektedir.
  2.   Diploma ve nüfus cüzdanındaki bilgilerin uyuşması gerekmektedir. Evlilik vb nedenlerle diploma ve nüfus cüzdanındaki bilgilerin uyuşmaması halinde katılımcılarımız yukarıdaki belgelere ek olarak nüfus kayıt örneği de sunmaları gerekmektedir.  

Yeni Uzman Akademi’de İşyeri Hekimliği Eğitimleri

Kurumumuzun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olduğundan eğitim saatleri ve ders modelleri de yine bakanlığın direktiflerine göre gerçekleştirilmektedir. Eğitim kurumumuzda işyeri hekimliği kursları 90 saati uzaktan eğitim, 90 saati örgün eğitim ve 40 saati de pratik eğitim olmak üzere toplamda 220 saat olarak yapılmaktadır.

İzmir işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi, Kovid-19 Pandemi salgınının yayılmasını engellemeye yönelik çalışmalara katkı sağlayabilmek amacıyla örgün eğitimlerini de uzaktan eğitim modelinde olduğu internet üzerinden yapmaya başlamıştır.

Örgün eğitimlerin kurumumuzca online sistem üzerinden yapılması ile eğitimlerimize katılan kursiyerlerimiz internetin olduğu her yerden derslere katılma şansı elde etmişlerdir. İzmir işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi farkıyla kurs almak istemesine rağmen çeşitli problemler sebebi ile kurs alamayan adaylarımızı da pandemi dönemindeki online dersler sayesinde eğitim alma şansı doğmuştur. Sizler de eğitimlerinizi İzmir işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi’den online alarak mesafe ve zaman kavramını ortadan kaldırabilirsiniz.

İşyeri Hekimliği Sınavları

İşyeri hekimliği sınavları bakanlığın görevlendirmesi ile ÖSYM tarafından yapılır. Katılımcıları bu sınava girerek geçme notu olan 70 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Sınavı kazanamayan katılımcılar ise sonraki sınav veya sınavlara tekrar kurs almadan ÖSYM işlemlerini gerçekleştirerek girebilirler. Bizler İzmir işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi olarak sınavda başarısız olan katılımcılarımızı sonraki sınava hazırlık kurslarımıza misafir öğrenci olarak ücretsiz olarak tekrar kabul ediyoruz.

İşyeri Hekimi Adayları Niçin Yeni Uzmanı Tercih Ediyorlar

Katılımcılarımızın İzmir işyeri hekimliği kurslarında Yeni Uzman Akademi’yi seçmelerinin nedenlerini saymakla bitirmemiz mümkün olmayacaktır. Eğitim kurumumuzdan kurs almış katılımcılarımıza bu soruyu yönelttiğinizde birbirinden farklı birçok cevap almanız mümkündür. Dilerseniz sizin için sadece birkaç tanesini sıralayalım.

İzmir işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi bütün kursiyerlerine ücretsiz olarak,

  • Konu anlatımı ve soru bankasından oluşan eğitim seti hediye etmekle beraber
  • Sınav öncesi 60 saatlik soru çözüm ve ders tekrar programları ve
  • İngilizce ve Rusça Eğitimleri
  • ISO 45001 Eğitimleri düzenlemektedir

Bu saydıklarımız katılımcılarımıza sunduğumuzun imkânların sadece birkaçı olmakla beraber,

İzmir işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi olarak eğitim ailemizin bir parçası olarak gördüğümüz katılımcılarımızla kurs dönemi boyunca ve kurslarını başarı ile tamamladıktan sonra bağlarımızı koparmamak ve onlara imkanlarımızın el verdiği bütün desteği sağlamak amacıyla sosyal medya hesaplarımız üzerinden İSG alanındaki gelişmeleri bildirmek ve yine sosyal medya hesapları üzerinden yayınladığımız iş ilanları ile destek veriyoruz. Sizler de eğitim kurumumuzu https://www.facebook.com/taner.basol.311   facebook ve https://instagram.com/yeni_uzmanakademi?igshid=j2kucvlxiut instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İzmir işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi eğitimlerinde sadece kendi kursiyerlerini değil iş sağlığı ve alanında emek harcayan ve eğitim alan meslektaşlarına hizmet etme amacıyla dijital ders notlarını ve İSG alanındaki mevzuatları da sitemiz üzerinden yayınlıyoruz. Ana sayfamızda bulunan ders notları butonunu tıklayarak veya  https://yeniuzmanakademi.com/is-guvenligi-ders-notlari linkinden ders notlarını indirebileceğiniz gibi yine ana sayfamızda bulunan İSG Mevzuatları butonuna tıklayarak veya https://yeniuzmanakademi.com/is-sagligi-ve-guvenligi-mevzuatlari linkinden mevzuatları da indirebilirsiniz.

İzmir işyeri hekimliği kursu Yeni Uzman Akademi sektörde 7 yılı birçok başarı ile beraber geride bırakmaya hazırlanan bir eğitim kurumudur. Sizler de eğitimlerinizi işinin uzmanı Yeni Uzman Akademi’den alarak başarı merdiveninde bir basamak önde olun.